תכנית בוחרים במשפחה

אודות התוכנית

איפה המשפחה שלי

שלמות המשפחה הוא אחד הערכים המקודשים ביותר במסורת ישראל. במשך כל הדורות שמר עם ישראל על ייחודו דרך שלמות המשפחה.

בתקופת קום המדינה, על אף שראשי המדינה היו רחוקים משמירת תורה ומצוות, הבינו כולם את החשיבות הגדולה בשמירה על המשפחה היהודית ולכן הוסכם שכל ענייני הנישואין והגירושין במדינה יתקיימו על פי דין תורה. הסכמה זו נבעה מתוך הכרה ברורה שרק כך נוכל לשמור על זהותה היהודית של המדינה ועל אחדותו והמשכיותו של עם ישראל.

המשפחה, בנוסף להיותה היסוד של החברה והמדינה היהודית, היא מקום הגידול הטבעי והבריא ביותר לפרט. במסגרת המשפחתית האדם מתחבר לזהותו, מקבל את ההעצמה הראשונית שלו ולומד את הזכות והחובה שבנתינה. אלפי שנים של אנושות מתפתחת, אינספור מחקרים, בירורים וחיפושים עצמיים – הסתיימו תמיד באותה המסקנה: המשפחה היא מקור האושר.

למצע התנועה>>

משפחה במשבר

בעולם המערבי מתרחש תהליך שבירת ערכי המשפחה, תהליך זה מחלחל גם לתוך החברה הישראלית ואף לחברה הדתית.

ההשלכות הן קשות: הכרה בצורות זוגיות המנוגדות לערכי המשפחה, קידום הצעות חוק הפוגעות במשפחה בדרכים שונות, שיח המעודד בסופו של דבר סחר בגופן של נשים ובנפשם של ילדים, שימוש במושג 'משפחה' לכל צורת חיים משותפת וסיקור תקשורתי אוהד לכל פריצה של המסגרת המשפחתית.

בשיח שנוצר רבים חוששים לדבר על אבא ואמא ומשפחה טבעית, שכן הבעת עמדה כזו הופכת אותם חשופים לניסיונות השתקה וביקורת קטלנית: הומופובים, חשוכים, מיזוגיניים או סתם חסרי רגישות לאחר.

בשורה התחתונה, המשפחה, היסוד המרכזי ששמר על קיומו של עם ישראל במשך כל הדורות, נתונה תחת מתקפה אינטנסיבית ועומדת בפני סכנה קיומית ממשית.

 

בוחרים להעמיק. בוחרים לעשות. בוחרים במשפחה.

נכון, זה ידוע ש"משפחה לא בוחרים", אך במציאות של ימינו בה אפשר ליצור מציאות של חיים בלי משפחה או משפחה הסכמית לפי בחירה, אנו נדרשים לבחור במשפחה. עלינו לעשות מעשה ולתת למשפחה את המקום הראוי לה במרכז חיינו כפרטים וכחברה. הגיע הזמן לבחור במשפחה, עבורנו, עבור ילדינו ועבור החברה הישראלית כולה.

תנועת "בוחרים במשפחה" מבקשת ליצור שיח יהודי, ערכי ומקצועי בנושא המשפחה. שיח שורשי המבוסס על ערכי תורת ישראל, שיתמודד עם תפיסות העולם הזרות וייתן מענה מעמיק ויסודי לשיח הקיים, שאינו מאפשר ביקורת ומתייג את כל מי שחושב אחרת כחשוך וכאויב הקדמה.

לשם כך, אנו מעוניינים לרתום את כל מי שדמותה של מדינת ישראל ושל עתיד המשפחה היהודית חשובים לו. יחד נשמיע אמירה ברורה בסוגיות השונות המשפיעות על המשפחה.

מטרות התכנית

תכניות עומק

תכניות הכשרה למחנכים להתמודדות עם סוגיות בתחום המשפחה. הקמת שדולה בכנסת לקידום הצעות חוק השומרות על המשפחה. קידום תכניות לחיזוק התא המשפחתי.

הסברה

פרסום חוברות ומאמרים שינגישו את תוצרי מחלקת המחקר. זיקוק המסרים לחומרי הסברה ידידותיים המיועדים לקהל הרחב, כגון סרטונים, עלוני הסברה ואתר אינטרנט. יצירת שיח חיובי סביב נושא המשפחה בעזרת המדיות החברתיות ואמצעי התקשורת.

פעילות שטח

הרצאות במוסדות חינוך לקידום ערכי המשפחה בקרב בני הנוער. הפעלת דוכני הסברה במרכזי הערים. פעילות מעוררת שיח כגון תליית שלטים, חלוקת צמידים וסטיקרים העוסקים במשפחה. מעקב אחר הצבעות החכי"ם בנושא משפחה ופרסום מדד המשפחתיות בהתאם.

מחקר

קיום מחקרי עומק בסוגיות יסודיות הקשורות לתחום המשפחה. כתיבת מצע 'בוחרים במשפחה' – מסמך שיציג את תפיסת העולם שלנו בנושא המשפחה במדינה יהודית. פיתוח כלים רעיוניים ומחשבתיים להתמודדות עם התפיסות הליברליות של המשפחה

מאמרים בנושא

בשורת היום שאחרי

החלטת משרד הבריאות לאפשר לכל נערה מגיל 14 לרכוש את גלולת היום שאחרי ללא מרשם וללא נוכחות הורה, אולי...

חוק הורים וילדיהם: תיקון חיוני או בכייה לדורות?

בעיות בחלוקת האחריות ההורית בעת פירוק משפחות עומדות להוליד חוק חדש הנשען על הפרדיגמה המכשילה של...

הבית – זירה משפטית או משפחתית?

כיצד צריך אפוא לטפל במשפחה? האם בדיני משפחה יש להתחשב בהורים או בילדים? מחבר המאמר עושה סדר בנושא...

דרושה אהבה

בין רומנטיקה לתודעת 'אנחנו'

צור קשר